Koltuklarınız zamanla kirlenmektedir ve bu kirlenme sonucunda da sağlığa zararları bulunan çeşitli bakteri ve mikroplar üretir. Özellikle evinde çocuk yetiştiren aileler için oldukça tehlikeli olan bu durum ufak bir yıkama işlemi ile giderilememektedir. Koltuklarınızı yılda 2 kere düzenli bir şekilde temizlendiği takdirde hiçbir sağlık sorunu barındırmaz.

Ev temizliğinin zorlu detaylarından birisi olan koltuk yıkama, emek ve uğraş gerektirmektedir. Özellikle üzerinde lekeler barındıran koltuklar, bazı durumlarda gerçekten kabus olabilmektedir. Bu nedenle koltuk temizliğinde hem kirlilikleri gidermek hem de koltuğa zarar vermemek için dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır.

Koltuklar; üzerlerinde her türlü kiri ve lekeyi barındırabilmektedir. Bunun nedeni ise sürekli olarak kullanımda olmasıdır. Bu sebeple koltuk temizliğini belirli periyotlarda yapmak hem kendi sağlığımız hem de koltuğun ömrü için gereklidir. Evde, yanlış yöntemlerle yıkanan koltuklar zamanla sararmaya ya da solmaya başlar. Bu sebeple koltuk yıkama işini mutlaka belirli bir bilgi birikimi ile yapmak gerekmektedir. Eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız koltuk temizliği konusunda profesyonel destek de alabilirsiniz. İşinin ehli olan koltuk yıkama firmaları sizlere mükemmel bir koltuk yıkama hizmeti sunarak, koltuğunuzu ilk günkü temizliğine getirebilir.

Koltuk Temizleme Nasıl Yapılır?

Eğer koltuklarınızı kendiniz temizleyecekseniz dikkat etmeniz gereken detaylar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde listelememiz mümkün olacak:

  • Oturma grupları genel olarak özel malzemelerle kaplanmaktadır. Bir koltuk deriyse diğer farklı bir kumaş olabilir. Bu nedenle temizlik işlemini koltuğun kaplamasına göre yapmak gerekir. Deri koltukları arap sabunu ve su ile temizleyebilir isterseniz bu koltuklara özel olarak hazırlanan deterjanları da kullanabilirsiniz.
  • Deri koltukları temizledikten sonra çatlak oluşumunu engellemek için vazelin ile silebilirsiniz.
  • Kumaş koltuklarınızı doğal malzemelerle temizlemeniz mümkün. Eğer kimyasal içerikli deterjanları tercih edecekseniz de koyu renkli koltuklarda bunları kullanmaktan kaçının. Çünkü solmalara neden olabilmektedir.
  • Koltuklarınızda aşınma gibi durumlarla karşılaşmamak için yumuşak bezler kullanmalısınız.  Kumaş kaplı koltukları narin bir biçimde temizlemelisiniz.
  • Koltukların metal ya da ahşap gibi noktalarını da uygun deterjanlar aracılığıyla temizleyebilirsiniz.

Evmoda’dan satın aldığınız özellikle koltuk takımlarında üretilen kumaş türü leke tutmaz özellikte üretilmektedir. Koltuk takımlarının ayak ve kolluk kısımlarında, yatak odası takımı ve yemek odası takımlarında kaplama türüne göre yine kolayca temizleyebilirsiniz. Bu şekilde ürünleri herhangi bir sorun yaşamadan uzun süre kullanabilirsiniz.